دبستان دخترانه واحد 1 - سبزوار
امروز    ساعت:
ویژه ها
تبریک تولد
  عضویت در کانال پیام رسان سروش
  نظر سنجی
  مقالات اساتید ---> نحوه ایجاد شوق یادگیری در دانش آموزان { راهبردهای آموزشی }

  دانش آموزی که به خود یادگیری اهمیت می دهد یادگیرنده ای است که در همه عمرش یادگیرنده باقی می ماند. برای این یادگیرنده مشکلات و مسائل خوشایند جلوه می کند و از چالش با آنها لذت می برد این فایده واقعی شوق یادگیری است. همه کودکان با انگیزه یادگیری متولد می شوند اما رفته رفته و با گذشت زمان انگیزش و شوق کودک به یادگیری رسمی کاهش می یابد زیرا باید یادگیری را به طور مرتب به آنها یادآوری کرد.

  در شکل ایده آل: یادگیری در مدرسه عمدتا به صورت گروهی و در قالب برنامه درسی رسمی صورت می گیرد. دیگر والدینی وجود ندارند تا شیرین کاری های کودک را به طور خاص تمجید کنند؛ معلم به او مثل بقه توجه می کند. یک کتاب درسی از پیش تعیین شده و برنامه ای خاص دنبال می شود که انعطاف پذیری کمی دارد. درباره رفتار و فعالیت های آموزشی کودک قضاوت می شود و نتیجه در قالب رتبه یا نمره در دفتر ثبت می شود و بر پایه آن با کودک رفتار می شود و مقایسه ای بین دانش آموزان با هم به عمل می آید که باعث می شود شوق یادگیری جایش را به شوق گرفتن نمره و مقام و رتبه بدهد.

  برای یادگیرنده مشکل است که همزمان نیروی خود را روی چند چیز یا هدف متمرکز کند زیرا معمولا وقتی به چیزی توجه می کنیم به چیز دیگری توجه نداریم. اگر شوق و انگیزش یادگیری بخشی از یک عادت روزمره و اولویتی در زندگی دانش آموز محسوب شود یادگیری او در مدرسه نیز مؤثرتر خواهد شد. این انگیزش باید به حدی قوی باشد که بتواند با همه جاذبه های روزمره رقابت کند که به شدت در مقابل عوامل مزاحم روزمره مانند: تلویزیون، سرگرمی ها، همسالان و ... آسیب پذیر است. معلمان و والدین نیز باید مراقب باشند که مبادا از میزان شوق و انگیزش یادگیری در فرزندانشان کاسته شود یا این شوق از بین برود. همان طور که برای حفظ سلامتی تلاش می کنند.

  رفتار های معلمان در ایجاد شوق و انگیزه:

  ü  آنچه را آموزش می دهند جدی می گیرند. احساس مسئولیت می کنند و از موفقیت دانش آموزان به وجد می آیند.

  ü  از عهده مدیریت کلاس درس برمی آیند و آن را در حالت پویا نگه می دارند.

  ü  از دانش آموزان انتظار موفقیت در یادگیری دارند به طوری که معلمشان آنها را به حال خود رها نمی کنند.

  ü  آزمون های کلاسی مناسبی تهیه می کنند که دانش آموزان از زمان اجرا و چگونگی آن آگاه هستند.

  ü  برای خود دانش آموز ارزش قائل می شوند نه برای رتبه یا نمره، در واقع یادگیری، مهم و ارزشمند است.

  راهبردهای آموزشی که بتوانیم میل و شوق درونی یادگیری را شعله ور کنیم:

  §   معلم در کلاس درس باید فعالیت هایی را واگذار کند که دانش آموز بتواند انجام دهد. دانش آموزی که ضعیف است احساس نداشتن شایستگی را تجربه می کند و باعث اضطراب او می شود در نهایت مانعی برای انگیزش درونی و شوق یادگیری.

  §   یک برنامه یکنواخت از درس های قابل پیش بینی و عادی که با تکالیف قابل پیش بینی دنبال می شود به زودی به عذاب و رنج روزانه تبدیل خواهد شد. تغییر رویه اصلی هیجان قابل ملاحظه ای را به وجود می آورد.

  §   وقتی تکلیف یا فعالیتی را برای کسب امتیاز به دانش آموزان واگذار می کنیم آنها دچار نگرانی ناشی از قضاوتی می شوند که ما قرار است به عمل آوریم. الزاما برای ارزشیابی نیست و صرفا جهت یادگیری و تعمیق بوده.

  §   دانش آموزان غالبا برای کامل کردن تکالیف درخواست کمک می کنند روشن است که باید به آنها کمک کرد اما کمک باید خلاصه و مختصر باشد که بتواند به تنهایی انجام دهد. محصول ضعیفی که خود شخص کامل کرده باشد در مقایسه با تکلیفی که نقشی در آن نداشته باشد احتمال اعتماد به نفس و انگیزش را در فعالیت های مشابه آینده بیشتر می کند.

  • [نسخه قابل چاپ]
  • توسط: خانم فاطمه کیقبادی
  • آدرس الکترونیک فرستنده: -
  • تاریخ ارسال: شنبه 9 بهمن 1395
  عالي بسيارخوب متوسط ضعيف

  اين سايت تا كنون 244530 بازديدكننده داشته است
  © تمامی حقوق این پایگاه
  متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی
  امام حسین علیه السلام می باشد