دبستان دخترانه واحد 1 - سبزوار
امروز    ساعت:
ویژه ها
تبریک تولد
  عضویت در کانال پیام رسان سروش
  نظر سنجی
  مقالات دانش پژوهان ---> مرغی که مگس نمی خورد { - }

  با شنیدن نام آن، مخاطب پرنده ای را تصور می کند که علاقه خاصی به خوردن مگس دارد. اما این مجموعه خارق العاده از زنگ و زیبایی تنها به علت سرعت زیاد در حرکت بال و شباهت بالهایش به مگس، شهرت "مرغ مگس خوار" را با خود همراه دارد . البته "مرغ مگس خوار" در فارسی نوعی غلط مصطلح بوده و باز گردان صحیح نام این پرنده "مگس مرغ" است.

  رنگ پرها و شکل بدن پرنده آنچنان زیباست که گویی طبیعت در ساخت و پرداخت آن تمام توانایی خود را بکار گرفته است.

  مرغ مگس خوار کوچکترین پرنده ی جهان است. مغز این پرنده %2/4 وزن بدنش را تشکیل می دهد. این پرنده دارای هوش سرشاری است. شنوایی او بسیار بهتر از انسان است. این پرنده فاصله های دور را بهتر از انسان می بیند. مرغ مگس خوار حس بویایی ندارد و از زبانش برای خوردن شهد گل ها استفاده می کند.قلبش بیش از 1260 بار در دقیقه می زند و% 5/2 وزن بدنش را تشکیل می دهد.سوخت و ساز این حیوان 100 برابر متابولیزم فیل است.از آن جایی که پای این پرنده بسیار ضعیف است،ترجیح می دهد بیشتر پرواز کند.طول این پرنده به طور متوسط 5/8 سانتی متر و وزنش بین 2 و 20 گرم می باشد.نوع مونث این پرنده بزرگتر از نوع مذکرش است.جوجه های این مرغ تا مدتی قادر به پرواز نیستند.عمر این حیوان حدود 5 سال است. بال های این پرنده در هر ثانیه 70 بار به هم می خورند، اما به هنگام شیرجه در هر ثانیه 200 بار به هم می خورند.این پرنده قادر است 30 مایل در ساعت پرواز کند و به هنگام پرواز در یک نقطه ثابت بماند و یا حتی عقب عقب برود.

   

  تا آنجا که اطلاع داریم همه مگس خواران ماده دو تخم کاملا سفید می گذارند تخم اول را زودتر و تخم دوم را یک الی دو روز دیرتر. در نتیجه جوجه اول همیشه یک الی دو روز زودتر از جوجه دوم از تخم خارج میشود مادر از شیرابه ای که در چینه دان تهیه می کند به جوجه ها می خوراند. نکته ای که قابل توجه است این است که بزرگی تخم اغلب آنها بیشتر از 5.0 سانتی متر نیست ولی مادر 14  الی 19 روز بر روی تخم می خوابد و این زمان برای تخم هایی به این کوچکی بسیار زیاد به نظر می رسد جوجه ها بعد از خروج از تخم کاملاٌ برهنه هستند و فقط پوشش بسیار نازک و ظریف در بعضی از نقاط بدن آنها دیده می شود مدت توقف جوجه ها در لانه بین 19 تا 25 روز است. این زمان هم بسیار طولانی به نظر می رسد ولی باید توجه داشت که این پرندگان باید به محض خروج از لانه دارای قدرت پرواز کافی باشند.

   

   تصویر لانه یک مرغ مگس را مشاهده می کنید که این لانه از گلسنگ٬ خزه و تار عنکبوت ساخته شده است


  مگس خواران اکثراٌ اهل جنگ و جدالند. پرنده نر به هر پرنده ای که از کنار محیط زیستش عبور کند شدیدا‌ حمله می کند حتی اگر جثه پرنده غریبه چند برابر جثه خودش باشد بی پروا جنگ را اغاز می نماید. آنها را فقط در موقع غروب آفتاب و به وسیله تورهای بسیار ظریف می توان اسیر کرد نگهداری آنها در قفس های سیمی مقدور نیست از آنجا که سبب مجروح شدن این پرنده ظریف می شود آنها را در قفس هایی که دیواره شیشه ای و فضایی بزرگ دارند می توان نگهداری نمود;.

  تهیه کنندگان: عارفه عرفان پور- ثمین فرمان بر. کلاس چهارم آ

   

  عالي بسيارخوب متوسط ضعيف

  اين سايت تا كنون 244551 بازديدكننده داشته است
  © تمامی حقوق این پایگاه
  متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی
  امام حسین علیه السلام می باشد